Dnešní článek věnuji aktivitám, které si mohou děti užít v zimě. Užijte si společně skvělé venkovní hry pro děti, i když kolem leží závěje sněhu!
V zimě není lehké se inspirovat, protože chceme zůstat doma v teple jako medvědi v brlohu. Ale s dobrou hrou se dá venku krásně zabavit i v závějích sněhu. A věřte mi, když se v zimě venku pěkně vyřádíte (a děti se vyřádí), je návrat do teplého domova o to krásnější. Doporučuji pak teplé kakao, teplou vanu a krásně teplou deku.
Zimní venkovní hry pro děti
Vyrazit ven a něco dělat, to bude náš zimní úkol. Mám tu pár tipů, které zabaví děti venku dokonce i v zimě. Budeme s nimi pozorovat ptáčky na krmítku, koulovat se, stavět sněhuláky, jezdit na lyžích a mnoho dalšího.
Zimní venkovní hry pro děti od 3 let
I s maličkými dětmi de dá venku ve sněhu hezky zabavit. Ukažte jim například, jak se ve sněhu dělá andělíček, jak do sněhu kreslit prstem či klacíkem nebo s nimi poskakujte ve sněhu a dělejte stopy. Možná vás během hraní napadnou i další venkovní hry pro děti. Budu moc ráda, když se pak o nápady podělíte v komentáři.
Děláme andělíčky

Plácněte sebou vedle sebe do sněhu a mávejte rukama a nohama do stran, až ve sněhu budou pěkní andělíčci. Pro tuto zábavu doporučuji kombinézu, aby dětem nezalezl sníh do oblečení.
Kreslíme ve sněhu

Dětem se pro tuhle zábavu hodí spíš prstové rukavice, a mějte v zásobě pak náhradní, protože si je namočí ve sněhu. Nechte je malovat ve sněhu obrázky, třeba jednoduché tvary, jako jsou kolečka. Pro zábavu jim navrhněte, ať do sněhu obtisknou i svou ruku v rukavici či podrážku boty.
Následuj mé stopy
Tohle je zábavná hra, kdy dítěti před-šlapete ve sněhu cestičku, kterou má zkusit následovat. Můžete mu to ztížit tím, že uděláte delší krok, aby muselo dítko poskočit nebo šlápnete oběma nohama vedle sebe, což by mělo zopakovat.
Zimní venkovní hry pro děti v mš

A co venkovní hry pro děti ve školce? Mimo ty výše zmíněné, v mateřské škole (čili školce) mohou děti na zahradě společnými silami například postavit parádního sněhuláka! Také sjíždět drobné kopečky na bobech či sáňkách, koulovat se nebo studovat stopy zvířat (pro tuto činnost se však hodí spíš drobný výlet do přírody).
Pořádná koulovačka

U této zábavy dávejte pozor, co berou děti do ruky. Zatímco měkký sníh je poměrně bezpečný, zledovatělé kousky nebo bobky skryté pod čerstvým nánosem mohou z koulovačky udělat spíš nepříjemný zážitek. Pokud si ale děti berou čistý měkký poprašek a pustí se do koulovačky, je kvalitní zábava zaručena!
Jede se z kopceeeee

Stačí drobný kopeček, který děti poctivě vyšlapou a nadšeně sjedou dolů. Mohou ke sjíždění využít sáňky, boby nebo třeba lžíce. V případě nouze lze sjíždět i na silnějších plastových pytlích! Hlavní je kontrola bezpečného prostředí. To musím zdůraznit, zvlášť při vzpomínce, jak to má sestra napálila na bobech pod svahem do stromu a měla otřes mozku. Tehdy ale byla na sjezdovce a ne na školní zahradě, nicméně, bezpečnost především. Sjíždění sněhu ale patří mezi dětmi (i mnoha dospělými) mezi nejoblíbenější zimní aktivity.
Pozorujeme ptáčky na krmítku

Poznáte, jaký ptáček právě přiletěl na krmítko? Tato zábavná hra pomáhá rozšiřovat znalosti přírody a zvířat a skvěle se hodí pro děti od školkového věku až po dospělé. Ve školce můžete zkusit i připravit krmení pro ptáčky, na které pak opeřené návštěvníky na krmítko nalákáte.
Postavíme sněhuláka

Nechte děti, ať společnými silami vytvoří pěkného sněhuláka. Pokud je dětí víc, můžete vytvořit skupiny a nechat je mezi sebou soutěžit o nejvtipnějšího sněhuláka. Necháte tak u dětí projevit jejich kreativní já. Například mohou sněhuláka vtipně obléct nebo mu udělat jen jedno oko… Zábavě se meze nekladou!
Zimní venkovní hry pro děti od 10 let
Sněhová nadílka umí v dětech probudit upřímnou radost a poskytne jim netradiční prostředí pro hry a zábavu. Větší děti už mohou ve sněhu lyžovat či běžkovat, na pevném ledu se dá krásně bruslit a nebo mohou třeba hledat kešky.
Lyže, běžky, jen ne pěšky

Využijte sněhové nadílky a vydejte se na lyže či běžky. Pohyb děti potřebují celoročně a tohle je výborný sport pro zimní období. Co se her týče, můžete na běžkách i lyžích třeba závodit (na lyžích to pro změnu zkuste do kopce).
Hurá na brusle

A když už ne lyže, ani běžky, co zkusit brusle? Využít můžete jak místní zimní stadion, tak rybníky. Na řeku se bojím chodit, ale rybníky jsou pro bruslení super. Musíte se ovšem ujistit, že jen led už pořádně silný, abyste se pod něj nepropadli. Zimní stadion je z tohoto hlediska asi nejbezpečnější varianta, i když placená. Na brusle si vezměte silné lyžařské rukavice, šálu a helmu. Můžete si zahrát třeba závod na bruslích, jen nejezděte přímo za sebou.
Stavíme ze sněhu iglú

V zimě je dostupný zajímavý stavební materiál – sníh. Nechte děti ať postaví vlastní iglú (velkým dětem nemusíte ani příliš pomáhat), ať postaví královský trůn či cokoli jiného, co je napadne.
Geocaching

I v zimě se dá vydat na hon za pokladem. Geocaching je zábavná činnost, které se lze věnovat celoročně. Pro tuto hru je vhodný chytrý telefon, který pomůže s pomocí aplikace a souřadnic dovést děti na místo, kde se ukrývá schránka, čili česky „keška“.
Keška může mít jakýkoliv tvar, takže musíte hledat opravdu pozorně. V aplikaci najdete k této kešce potřebné informace, a když ji najdete, napíšete do přiloženého papírku (nebo do aplikace), že jste ji našli a datum. Díky tomu tak budou i ostatní hledači vědět, že je keška stále aktivní a lze ji najít. Po nalezení kešku opět ukryjete na to samé místo. Občas se stane, že některý hledač přidá do schránky nějakou maličkost, třeba drobnou figurku z Kinder vajíčka nebo tak.
Chcete si zahrát něco doma?
Jestli hledáte další inspiraci na zábavné hry pro děti, podívejte se například na náš článek 5 tipů na zábavné hry pro děti v místnosti nebo 10 tipů na pohybové hry pro děti venku na zahradě.