10 tipů na pohybové hry pro děti venku na zahradě

Pohyb je důležitý. Dětem pomáhá se správným rozvojem, posílením a protažením všech svalových skupin. Podporuje jejich svalový růstodolnost. V dnešní době, kdy máme automobily, městskou dopravu, všechno na dosah ruky, zkrátka nemáme dostatek pohybu. Musíme si proto pohyb vědomě přidat do svého každodenního programu. A tím my myslím nás dospělé i naše děti.

Aby byl pohyb zábavný, připravila jsem pro dnešní článek tipy na pohybové hry pro děti. Ideální samozřejmě je, když pohyb dítě baví a není nějakým nutným utrpením. Jdeme na to!

pohybové hry pro děti venku

Pohybové hry pro děti v mš

Tyto hry se dají snadno hrát s kamarády v mateřské školce a zabaví tak celou skupinu na pěknou chvíli. Všichni chceme dopřát pohyb dětem, ale do nekonečna vymýšlet, co hrát, to nikoho nebaví. Tak jsem si to vzala na starost a přicházím s deseti prima tipy, jaké pohybové hry pro děti v mš (ale i kdekoli jinde) můžete vyzkoušet.

1) Slepá bába

Slepá bába je tradiční hra, oblíbená mezi dětmi. Z bezpečnostního hlediska je lepší ji hrát venku, ale pokud máte bezpečnou místnost, kde se dítě se zakrytýma očima o nic nepřerazí, může se hrát i uvnitř. Slepá bába je skvělá pro rozvoj orientace a smyslů a děti si ji užívají díky napětí a radosti z pohybu.

Pravidla hry Slepá bába

Vybere se jeden hráč, který bude „slepá bába“. Tomuto hráči se zavážou oči šátkem, aby nic neviděl.

Ostatní hráči se postaví kolem „slepé báby“ a potichu se pohybují v její blízkosti. Cílem je, aby se „slepá bába“ nedokázala snadno orientovat podle jejich zvuků.

Hráč se zavázanýma očima (slepá bába) má za úkol někoho z ostatních chytit. Ostatní hráči se mohou pohybovat, ale většinou zůstávají v dosahu „slepé báby“ a snaží se uniknout jejím rukám.

Jakmile „slepá bába“ někoho chytí, musí podle hmatu hádat, kdo to je. Pokud uhádne správně, chycený hráč se stává novou „slepou bábou“ a hra začíná znovu. Pokud neuhádne, pokračuje v hledání dál. Hra se může hrát libovolně dlouho, dokud hráče baví.

Tipy

  • Pro větší bezpečnost je dobré hrát na místě bez překážek, aby „slepá bába“ do něčeho nenarazila.
  • Hráči mohou „slepé bábě“ šeptat nebo vydávat zvuky, aby ji zmátli, což zvyšuje zábavu.

2) Na sochy

Další léty prověřená hra, kterou si možná pamatujete ještě ze svých dětských let. Na sochy je skvělá hra pro rozvoj koncentracerychlých reakcí, protože hráči musí pečlivě sledovat pohyby sochaře a zůstat nehybní, když se otočí.

Pravidla hry Na sochy

Jeden hráč je vybrán jako „sochař“, zatímco ostatní hráči budou „sochy“. Sochař se postaví čelem ke zdi nebo se otočí, aby neviděl ostatní.

Ostatní hráči (sochy) se postaví na startovní čáru a jejich úkolem je pohybovat se směrem k sochaři, zatímco se na ně nedívá. Jakmile se sochař otočí a podívá se na ně, sochy musí okamžitě zůstat nehybné.

Sochař se v různých intervalech otáčí a dívá se směrem k sochám. Během této doby se sochy musí zastavit a nesmějí se hýbat. Když se sochař dívá, musí vypadat, jako kdyby byly skutečně „sochy“.

Pokud sochař uvidí některého z hráčů, že se pohybuje, zatímco se na něj dívá, tento hráč musí začít znovu od startovní čáry, nebo je na jedno kolo vyloučen ze hry (záleží na domluvě).

Sochy se snaží dosáhnout místa, kde stojí sochař, aniž by je „odhalil“ v pohybu. První hráč, který se dostane k sochaři, se stává vítězem a může být v příštím kole sochařem.

Tipy

  • Sochař může měnit rytmus otáčení, aby ztížil hru a více sochy překvapil.
  • Hráči se mohou snažit vymýšlet vtipné pozice, ve kterých se zastaví, což hře přidává na zábavě.

3) Honzo vstávej

Tohle je výborná pohybová hra pro děti, která trénuje kreativitu, rychlé reakce a koordinaci. Zvláště, když musí děti dělat žabí skoky. Řeknu vám, zkoušela jsem to nedávno jako dospělá a skákat jako žába je pěkně vyčerpávající! 😀

Pravidla hry Honzo, vstávej

Jeden hráč je vybrán a postaví se na jednu stranu hrací plochy, řekněme asi patnáct kroků od ostatních dětí. Ostatní hráči se postaví na druhou stranu v řadě, čelem k vybranému hráči.

Hra začíná tím, že vybraný hráč zvolá: „Honzo, vstávej!“ Děti odpoví: „Kolik je hodin?“ a vybraný hráč vymyslí nějaký zábavný příkaz, například „pět žabích kroků vpřed“ nebo „Dva želví kroky vzad.“

Ostatní hráči musí splnit příkaz přesně tak, jak řekl. Hráči se díky těmto příkazům postupně přibližují k vybranému hráči. Každý se snaží dostat co nejblíže a nejrychleji do cíle, ale zároveň musí přesně splnit všechny pokyny vybraného hráče.

První hráč, který se dostane až k vybranému hráči, vyhrává. Pro další kolo se s vítězem vybraný hráč vymění a hra začíná znovu.

Tipy

  • Honza může dávat různé legrační příkazy, aby byla hra zábavnější, například „tři kroky jako rak“ (chůze pozadu) nebo „pět skoků jako zajíc.“
  • Příkazy mohou být kreativní a Honza může měnit styl pohybů, aby hru zpestřil a překvapil ostatní hráče.
Pohybové hry pro děti v mš

4) Na babu

Na babu je jednoduchá hra, která znamená spoustu běhání! Skvělé kardio cvičení, které rozproudí krev a zapojí svaly, především svaly nohou a hýždí.

Pravidla hry Na babu

Vybere se hráč, který bude první chytat ostatní hráče. Ve stanoveném prostoru se rozeběhne a první, koho se dotkne, má babu a může běžet chytat ostatní hráče. Zpravidla hráč nesmí hned chytat hráče, od kterého babu dostal (protože oplatky se nepečou, jak se říká), ale pokud jsou děti jen dvě, toto pravidlo neplatí.

Tipy

  • Stanovte a vyznačte prostor, ve kterém se hra bude hrát. Kdo prostor opustí, automaticky prohrává.
  • Pro hru se může určit i „domeček“, kde jsou děti před babou v bezpečí. Můžete dá třeba limit pět sekund, než musí domeček opustit, aby v něm nečekaly celou hru.

Pohybové hry pro děti venku na zahradě

Na zahradě nemusí být nuda! Zvlášť, když se sejde skupinka prima hravých dětí. Dá se hrát spousta her, ale teď se zkusíme zaměřit na pohybové hry, kdy děti se děti pěkně rozhýbou.

Pohybové hry pro děti

5) Z kruhu ven

Na tuto hru musíte vyznačit kruh, ve kterém budou děti skákat na jedné noze a vytlačovat se z kruhu ven. Hra skvěle trénuje stabilizační svaly, které jsou třeba například ke správnému držení těla a rovnováze.

Pravidla hry Z kruhu ven

Děti se ve vytyčeném kruhu postaví na jednu nohu a postrkují se tak, aby protivníky vystrnadili z kruhu nebo jej přiměli stoupnout si na obě nohy. V obou případech protivník prohrávávyhraje poslední, kdo v kruhu zůstane bez toho, aby jej opustil nebo se postavil na obě nohy.

Tipy

  • Kruh viditelně označte.
  • Dbejte na bezpečný prostor.

6) Cukr, káva, limonáda, čaj, rum, bum

Cukr, káva, limonáda, čaj, rum, bum je oblíbená hra pro děti, která se nejčastěji hraje venku ve volném prostoru. Kombinuje rychlé reakce, obratnost a pozornost.

Pravidla hry Cukr, káva, limonáda, čaj, rum, bum

Jeden hráč je vybrán a postaví se zády k ostatním hráčům, asi patnáct metrů od nich. Ostatní hráči se postaví do řady, čelem k zádům vybraného hráče.

Vybraný hráč začne říkat větu: „Cukr, káva, limonáda, čaj, rum, bum!“ a po vyslovení posledního slova „bum“ se rychle otočí směrem k ostatním hráčům.

Zatímco hráč odříkává tuto větu, ostatní hráči vyběhnou co nejrychleji směrem k němu. Jakmile čítač vysloví „bum“ a otočí se, musí hráči okamžitě zůstat stát jako sochy. Jakýkoliv pohyb znamená, že se hráč, který se pohyboval, musí vrátit zpět na startovní čáru.

Po každém „bum“ se vybraný hráč znovu otočí ke zdi a opakuje větu. Ostatní hráči postupně postupují směrem k němu a snaží se do cíle dostat co nejblíže, aniž by byli přistiženi při pohybu.

První hráč, který se dostane k vybranému hráči a dotkne se ho, vyhrává. Tento hráč se pak stává novým vybraným hráčem (co bude opakovat větu Cukr, káva, limonáda…) pro další kolo hry.

Tipy

  • Hráči mohou zkusit vydržet ve vtipných pozicích.
  • Čítač může měnit tempo říkání věty, aby hráče zmátl a zvýšil napětí.

7) Skákací panák

Další skvělý způsob, jak dopřát dětem pohyb, je nakreslit jim křídou na zem panáka. Nebo nechte děti, ať zkusí nakreslit svého. Panáka udělejte tak velkého, aby pole odpovídala schopnostem hráčů. U starších dětí může být větší, co do polí, tak do množství jednotlivých polí, u menších vytvořte pole menší a v menším množství.

Tipy

Můžete využít u kříd i různých barev a podle barev zadat úkoly. Například „růžová pole se skáčou levou nohou, modrá pravou, zelená oběma snožmo“. Také připravte na několika místech dvě pole vedle sebe, kde budou moci děti skočit rozkročmo oběma nohama.

Pohybové hry pro děti v mš - panák

8) Škatulata, škatulata, hýbejte se

Škatulata, hýbejte se je zábavná pohybová hra pro děti, kterou lze hrát venku nebo uvnitř na dostatečně prostorném místě (třeba v tělocvičně). Je jednoduchá na přípravu a děti při ní zažijí spoustu pohybu a zábavy. Hra Škatulata, hýbejte se je skvělá na rozvoj rychlosti, orientace a pohotovosti. Děti se při ní baví, protože nikdy nevědí, kdy se z nich stane vyvolávač, a musejí být neustále ve střehu.

Pravidla hry Škatulata, hýbejte se

Hráči si vyberou „domeček“ (např. roh místnosti, strom venku nebo nakreslený kruh na zemi). Každý má své vlastní stanoviště.

Jeden hráč je „vyvolávač“ a stoupne si doprostřed hrací plochy. Vyvolávač zavolá: „Škatulata, hýbejte se!“ a „zruší“ jeden z domečků. Pokud se k označení domečku využívá například kužel, sebere kužel a dá ho ze hry pryč. Pokud jde o strom, ohlásí nahlas, že se ruší „domeček – strom“.

Po vyslovení této fráze se všechny skupiny musí co nejrychleji přesunout na jiné stanoviště (domeček) v prostoru. Hráči běží nebo se pohybují co nejrychleji, aby si zabrali nový domeček dříve, než na něj dorazí někdo jiný. Nemohou zabírat zrušený domeček.

Hráč, kterému nezbyde stanoviště, vypadává.

Vyvolávač opět zavolá „Škatulata, hýbejte se!“ a hra pokračuje, přičemž se všichni opět snaží přesunout na nové stanoviště.

Vyhraje ten, kdo zůstane poslední v existujícím domečku a pro další kolo se stává vyvolávačem.

Tipy

  • Stanoviště mohou být různě vzdálená, což dodá hře na dynamice a zajistí více pohybu.

9) Chodí pešek okolo

Chodí pešek okolo je tradiční česká hra, která je velmi oblíbená mezi dětmi. Hra je vhodná pro skupinové hraní na ven, je zábavná, jednoduchá a rozvíjí pozornost, rychlou reakci a schopnost soustředění. Děti při ní zažijí spoustu legrace a napětí!

Pravidla hry Chodí pešek okolo

Hráči se posadí do kruhu na zem nebo na židle a sklopí hlavy, aby neviděli. Jeden z hráčů je vybrán jako „pešek“.

Pešek začne obcházet kruh po vnější straně, zatímco říká nebo zpívá říkanku: „Chodí pešek okolo, nedívej se na něho, kdo se na něj koukne, toho pešek bouchne.“ Během chůze se dotkne na zádech některého z hráčů.

Jakmile se pešek dotkne některého z hráčů, dotknutý hráč musí okamžitě vstát a honit peška po kruhu se snahou ho včas chytit.

Pešek musí utíkat kolem kruhu a snaží se dosáhnout prázdného místa, které uvolnil hráč, jenž ho honí. Pokud se mu podaří obsadit volné místo před tím, než jej hráč chytí, stává se nový hráč, který zůstal na nohou, peškem. Hra pokračuje, dokud děti baví, a hráči se postupně střídají v roli peška.

Tipy

  • Hráči, kteří sedí v kruhu, by se měli soustředit a nehledět kolem, aby neprozradili peška.
  • Pešek může zpomalit nebo zrychlit tempo chůze, aby hráče zmátl a překvapil.
  • Pešek se musí střídat, takže by neměl být vybírán dokola jeden stejný hráč.
Pohybové hry pro děti - běh

10) Závody s překážkami a úkoly

Připravte pro děti překážkový běh s úkoly! Věřte mi, tahle akce bude brzy patřit mezi oblíbené pohybové hry pro děti. Důležité jen využít prostředí, které máte, pro zábavné úkoly a překážky vhodné k věku a schopnostem dítěte.

Úkoly během závodů

Dejte dětem pro ozvláštnění závodů drobné úkoly, jako například přenést golfový míček na lžičce (pingpongový uletí, když trochu zafouká) z bodu A do bodu B, přeskákat panáka a podobně.

Tipy

  • Proběhněte si dráhu a vyzkoušejte si úkoly před dětmi, třeba jako součást vysvětlení, jak se hra hraje. Alespoň si pořádně prohlédnete překážky, bezpečnost a zjistíte, jestli dětem nebude něco dělat problém (třeba klouzavé vlhké listí nebo větve v cestě).
  • Buďte kreativní s přípravou úkolů.
  • Odměňte všechny děti, i to poslední. Vítězovi dejte jako výhru třeba trošku větší odměnu, ale odměňte i všechny ostatní, alespoň maličkostí.

Hledáte další tipy?

Přečtěte si některý z dalších našich článků, zaměřených na zábavu pro děti.

Deskové hry pro děti – tipy na skvělé deskovky
5 tipů na zábavné hry pro děti v místnosti
9 tipů na venkovní hry pro děti, které si užijí na podzim

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru