V tomto článku najdete tipy na venkovní hry pro děti, které jsou perfektní pro podzim. Upřímně, podzim miluji. Ještě je pár teplých dní, stromy jsou nádherně barevné, vzduch čerstvý a začíná čas chumlání do dek a popíjení horkého čaje. My si takový čaj dáme pěkně do termosky, oblečeme děti (já vím, podzim je se svou ranní zimou a odpoledním teplem na oblékání příšerné období, ale vždycky je snazší vrstvu oblečení během dne odebrat než aby nám chyběla) a vyrazíme ven. Ale jak se venku zabavit? V dnešním článku mrkneme na venkovní hry pro děti, které se dají skvěle hrát na podzim.
Venkovní hry pro děti od 3 let
Pro venkovní hry dětí od tří let je les plný nejrůznějších předmětů, jako jsou klacíky, mech či šišky. Můžete z nich na zemi třeba tvořit různé obrazce!
Skládáme barevné listy

Požádejte děti, aby udělaly třeba tři hromádky podobně barevného listí – zelené, žluté a hnědé nebo červené, zelené, žluté, jak to zkrátka tam kde jste, je možné. Vždy pak listy jedné barvy vyskládejte do obrazce, třeba do kruhu kolem kmenu stromu (na zem), pak budete hned vedle dělat širší kruh z listů jiné barvy, a tak budete pokračovat. Existuje pro to anglický výraz land art, čili v překladu umění v krajině. Můžete vytvářet s barevnými listy i různé vzorce, kreativitě se meze nekladou.
Zvláště venkovní hry pro děti od 3 let s barevnými listy je zaujmou, můžete připravit košík a sbírat jen žluté nebo jen oranžové listy, a trénovat tak znalost barev a jemnou motoriku.
Zábavné je i udělat z listů spirálu a po hlíně mezi listy mohou děti běhat. Také děti baví hledat listy různé barvy a pak je poskládat do oblouku, jako vlastní podzimní duhu. Když byly děti mé malé, bavilo je i vyhazovat listí do vzduchu a tančit mezi padajícími listy jako lesní víly.
Hod šiškou

Zkuste vytvořit z klacíků či šátků kruh, kam se dítko bude snažit strefit hodem šiškou. U tak malých dětí udělejte veliký kruh, aby se hodem trefili. Trénujete tak soustředění, míření, motoriku a pohyb dítěte. Nejlepší jsou pro tuto hru mladé nerozvité šišky, staré rozvité mohou být příliš lehké a špatně se s nimi hází.
Obraz z přírodnin

Poproste dítě, aby našlo různé přírodniny – šišky, listy a další. Pak jej nechte z nich vytvořit obraz a ponechte zpracování jeho představivosti a umu.
Malé děti moc baví sbírat v přírodě zajímavé předměty, využijte proto jejich zvídavosti a rovnou je vzdělávejte. Trénujte s nimi i smyslové vnímání a soustředěnost, co cítí, když drží šišku, jak voní mech, jak zní dva klapající klacíky, když jedním tlučete o druhý a tak dále.
Venkovní hry pro děti 10 let
Zabavit desetileté dítě není jen tak. Už mají pomalu na prahu puberty a nejraději by zůstali s nosem přilepeným k obrazovce svého tabletu. I když to samozřejmě neplatí pro všechny. Zajímavé je, že když už je přimějete, aby šli ven a hráli s vámi hry, nakonec jsou rádi a baví se. Možná by bylo jednodušší je nechat doma u telefonů a televize, ale co by z toho měli?
Starší děti už jsou schopné bezpečně držet a navigovat draka po obloze, svedou i land art (mohou zkusit i nějaké složitější vzorce) a můžete s nimi hrát i slovní hry, protože jejich slovní zásoba je podstatně rozsáhlejší, než když byli maličcí (nebo by alespoň měla být). Venkovní hry pro děti (10 let i starší) jsou stále důležité. Tím, že jim věnujete pozornost, dáváte najevo, že vám na nich záleží. Mohou se vám během procházek podzimní přírodou svěřit se vším, co se jim právě v životě odehrává. A když mají mladší sourozence, ukážete jim, že vaše pozornost patří všem dětem, ne jen těm mladším, kteří se jí aktivněji dožadují.
Pouštění draka

Možná jsem měla tuhle venkovní aktivitu představit jako první, co říkáte? Protože jestli mám něco spojeného s podzimem, pak je to právě pouštění draků. A pouštění draků patří mezi nejlepší venkovní hry pro děti vůbec. Jistě, musíte mít pořádného draka, den kdy přiměřeně fouká a vyvýšené místo, kam si zajdete, ale jinak nepotřebujete vůbec nic. Dobrá zpráva je, že pořídit si draka nemusí být drahá záležitost.
Při pouštění draka buďte opatrní na lanko, abyste se vy ani děti neporanili. Není na škodu dát dětem rukavice. Pouštění draka je skvělé v tom, že děti dokáže zabavit i na delší dobu a přiměje je k pohybu. A ta radost, když se drak konečně vznese a drží se na obloze, tak ta je… no prostě ohromná!
Hra na schovávanou

Klasická hra na schovávanou se výborně hraje v lese. Musíte ale stanovit okruh, za který už děti nesmí, aby se neodešli schovat příliš daleko. Bezpečnost především, proto předem doporučuji místo prohlédnout, že je bezpečné.
Paměťová hra

Vytyčte prostor (třeba klacíky nebo šiškami), ve kterém poskládáte přírodniny do určitého obrazce. Dítěti nechte určitý čas na zapamatování obrazce a použitých přírodnin a pak ho poproste, ať se otočí a zavře oči. Změňte na obrazci dvě až tři věci tak, aby dítě mohlo hádat, co se změnilo. Náročnost je na věku a schopnostech dítěte, ale začněte od snazších změn a nedělejte jich mnoho (obvykle opravdu stačí ty dvě nebo tři). Změna musí být zřetelná, žádné posunutí větvičky o centimetr. Třeba odstraňte z obrazce šišku nebo ji dejte na docela jiné místo. Pak nechte dítě, aby zkusilo uhádnout, co se změnilo. V této hře se snadno můžete i vystřídat a hru na paměť si vyzkoušet i na sobě.
Venkovní hry pro děti v mš
Vymýšlení, jaké venkovní hry pro děti v mš vybrat, není jen tak. Musíte nápady uzpůsobit schopnostem dětí, které se věkově pohybují přibližně od tří do sedmi let, což je poměrně velký rozsah a velké rozdíly ve schopnostech.
Stavění přístřešků pro skřítky

Tuhle hru mohou hrát děti kteréhokoli věku. Skřítek Podzimníček potřebuje nějaké pěkné bydlení! Ale nepotřebuje nábytek z Ikei, stačí mu postavit a vybavit domeček z větviček, kůry, mechu a listí! Vypusťte děti v lese, aby našly potřebné věci a postavili skřítkům domečky. Je to prima zábava, děti se seznámí s prostředím, věnují pozornost tomu, co dělají, trénují fantazii a kreativitu.
Když jsme v lese a přemýšlím, jaké venkovní hry pro děti by byly nejlepší, často si vzpomenu na domečky pro skřítky. Je to snadná zábava a když pak jdu a vidím, jak i další děti nechávají v lesích domečky pro skřítky, je mi jasné, že všichni chceme dětem dopřát zábavný pobyt venku.
Hejno veverek

Tohle je zábavná hra, která děti učí mimo jiné pozornosti a spolupráci. Cílem hry Hejno veverek je dostat se od startovního stromu k tomu cílovému (označte je barevnými šátky), ale musí to provést ve skupině, kdy se po celou dobu drží za ruce. V podstatě z nich vznikne takový běžící „had“, který se posouvá mezi stromy až se dostane k vybranému cílovému stromu.
To ale není vše! Vždy se musí alespoň jeden z hráčů dotýkat některého ze stromů po cestě. Za celou dobu nesmí vzniknout chvíle, kdy by se alespoň jeden ze skupiny nedotýkal kmenu nebo větve některého ze stromů. Proto počet hráčů uzpůsobte mezerám mezi stromy, aby děti během hry vždy dosáhli na některý ze stromů.
Rozdělte děti do skupin po stejném počtu dětí (ideálně je každá skupina asi čtyřech hráčích), nachystejte dobře a viditelně označení na cílový strom a vypusťte skupiny ve stejnou chvíli.
Poznávací hra

Skvělá hra, která se hodí mezi venkovní hry pro děti v mš, ale i pro ty starší, co už chodí do školy, je poznávací hra. Při této hře pokládáte otázky na to, co v přírodě vidíte. Například:
- Víš jak se jmenuje tento strom?
- Co to je za zvíře?
- Víš čím se krmí?
- Z jakého stromu je tento list?
- Jaký je plod dubu?
Vyzkoušejte i další hry! Třeba klasické Rybičky rybáři jedou, hru na sochy, hru na babu, hru Samá voda, Přihořívá, Hoří! Záleží na prostředí, kde se s dětmi nacházíte, například hru na slepou bábu je nejlepší hrát na místě bez překážek, například na louce, kdežto na schovávanou je skvělý les. Můžete také vyzkoušet během dní s horším počasím s dětmi vyrobit draky, které budete během hezčích dní pouštět. Vybírejte pro výrobu ale materiály, které dětem pak během pouštění neublíží (například vlasec na navíjení nahraďte bezpečnějším provázkem).
Podzimní radovánky doma i venku
Venkovní hry pro děti, které najdete v tomto článku, jsou zaměřené na podzim, ale můžete venku hrát plno dalších her. Při všech venkovních (ale vlastně i vnitřních) hrách vždy v první řadě zkontrolujte, že místo je pro hru bezpečné. Nenachází se příliš blízko silnice, srázů, vodních ploch a podobně nebezpečných míst.
Být na podzim venku nám umožní užít si poslední teplé dny a sluneční svit (který je důležitý pro lidské zdraví), můžeme se kochat krásou podzimu a užít si jej. Občas už je chladněji, ale jak se říká – neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení! Děti, které jsou otužilé a zvyklé být hodně venku, mívají lepší imunitu a větší odolnost vůči bacilům. Tím chci říct, že by byla škoda se s prvním podzimním dnem zavřít doma a vylézt až na jaře, zvlášť, když vás s dětmi venku čeká tolik zábavy!
Hledáte hry pro děti, které se dají hrát doma?
Pokud ale musíte z nějakého důvodu zůstat doma, mohl by vás zajímat článek 5 tipů na zábavné hry pro děti v místnosti.
